Sulechów to miasto w powiecie zielonogórskim z ponad 750-letnią historią. Jego początki sięgają okresu polskiej dynastii Piastów, od XV wieku znalazł się w granicach Nowej Marchii a następnie do 1945 roku należał Brandenburgii. Król Prus Fryderyk Wilhelm I założył tu koszary wojskowe. W 1766 r. powstało tu słynne Królewskie Pedagogium. Sztandarowymi zabytkami są m.in.
> gotycki kościół farny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego,
> dawny Zbór Kalwiński (obecnie sala widowiskowa) i zamek książęcy (siedziba Sulechowskiego Domu Kultury),
> Brama Krośnieńska (jedyna zachowana) wraz z fragmentem dawnych średniowiecznych murów obronnych, ratusz miejski z charakterystyczną wieżą.
Obszar gminy Sulechów obfituje w pomniki przyrody (należy do nich m.in. słynna sosna Waligóra), świątynie (m.in. kościół w Kalsku oraz znajdujący się na liście Pomników Historii – kościół drewniany w Klępsku), ale także i winnice na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu znajdujące się choćby w Górzykowie, Cigacicach oraz w Mozowie. Na miłośników fortyfikacji czekają pozostałości bunkrów pozycji środkowej Odry z okresu II wojny światowej w Cigacicach – Leśnej Górze. W okolicy można zobaczyć dawne pałace, w tym ten najsłynniejszy w Kalsku. A na spragnionych wody, czeka port odrzański w Cigacicach i kanały Obrzycy.
Więcej informacji: www.sulechow.pl
Gmina Sulechów jest członkiem wspierającym naszego klastra.